Dla początkujacych

Na czym polegają zawody na orientację?

W zawodach na orientację zawodnik ma za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać trasę odnajdując zaznaczone na mapie punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny. Zawodnik dokonuje wyboru wariantu odnajdywania kolejnych punktów tak, aby przebyć jak najkrótszy dystans.

Kto może wystartować w zawodach na orientację?

W zawodach na orientację mogą startować wszyscy, zarówno dorośli jak i dzieci oraz młodzież (oczywiście pod opieką dorosłych). Nie ma znaczenia czy jest się doświadczonym zawodnikiem czy startuje się po raz pierwszy. Najważniejsze to wybrać trasę odpowiednią do posiadanego doświadczenia i umiejętności oraz pamiętać, że zawody na orientację to nie tylko sport. Początkującym radzimy potraktować start jako zabawę i ciekawy sposób na spędzenie czasu.

Co zabrać ze sobą na trasę?

Zawody na orientację rozgrywane są przede wszystkim na terenach leśnych i najczęściej na trasie nie ma sklepów. Z tego powodu należy ze sobą zabrać odpowiednią ilość jedzenia i picia. Szczególnie w bardzo ciepłe dni pamiętać należy o tym, że bardzo szybko następuje utrata wody w organizmie.

Na trasę warto zabrać kompas. Nie jest on konieczny, ale ułatwi odnalezienie punktów kontrolnych lub zorientowanie się gdzie jesteśmy jeżeli stracimy orientację. Zabronione są natomiast urządzenia GPS.

Koniecznie natomiast należy zabrać działający telefon komórkowy, W razie problemów można skontaktować się z organizatorem, którego numer telefonu znajduje się zazwyczaj na mapie.

Jak oznaczane są punkty kontrolne?

Na mapie punkt kontrolny oznaczony jest czerwonym okręgiem oraz numerem punktu. W terenie punkt kontrolny znajduje się dokładnie po środku tego okręgu. Dodatkowo na mapie lub na osobnej kartce znajdują się opisy punktów kontrolnych, ułatwiające odnalezienie tych punktów.

Punkt kontrolny na mapie

W terenie punkty kontrolne oznaczone są biało-pomarańczowymi lampionami. Lampion może być trójwymiarowy, w postaci sześcianu, lub dwuwymiarowy w postaci symbolu wydrukowanego na kartce. Podczas Rajdu Koziołka wykorzystane zostaną lampiony trójwymiarowe, które są łatwiejsze do odnalezienia, co ma znaczenie szczególnie w przypadku początkujących zawodników.

Punkt kontrolny w terenie

W jaki sposób potwierdzić odnalezienie punktu kontrolnego?

Każdy punkt kontrolny posiada perforator z unikalnym układem ząbków. Potwierdzenie obecności na punkcie kontrolnym polega na perforacji karty startowej w polu odpowiednim dla danego punktu. “Odbicie” perforatorem powoduje powstanie unikalnego układu dziurek na karcie startowej.

Perforator