System ŚledźPS

Logo Śledź GPS

Na czym polega działanie systemu ŚledźGPS?

Każdy z uczestników, który posiada telefon komórkowy z systemem operacyjnym Android i odbiornik GPS będzie mógł przesyłać drogą internetową informacje o swoim aktualnym położeniu. Wystarczy pobrać i zainstalować na telefonie bezpłatną aplikację ze sklepu Google Play ŚledźGPS (pobierz TUTAJ). Teraz wystarczy tylko przed startem uruchomić aplikację, wybrać trasę zawodów i wcisnąć start. Wkładamy telefon do kieszeni lub plecaka i zapominamy o nim aż do mety. Aplikacja nie pokazuje żadnych map. Podaje tylko informację o rejestracji śladu.

Na specjalnie dedykowanej stronie kibice będą mogli śledzić na żywo przemieszczanie się poszczególnych zawodników, którzy rejestrują ślad przez aplikację ŚledźGPS. Sami uczestnicy będą mogli prześledzić swoje i rywali poczynania na tej samej stronie po zakończeniu rywalizacji. I tu otwiera się jeszcze jedna funkcjonalność systemu. Oprócz zawodników, którzy korzystali z opisywanej aplikacji, każdy z uczestników, który zarejestrował ślad GPS w inny sposób również będzie mógł prześledzić swoją trasę w konfrontacji z innymi. Wystarczy, że prześle nam swój track w formacie gpx, który zostanie dodany do już istniejących.

Strona, na której będzie można śledzić zawodników to http://sledzgps.pl/. Należy wybrać interesującą nas trasę Rajdu Koziołka. Na razie wyświetlane są na tych stronach mapy Google jako podkład, ale 3 września punktualnie po starcie zawodników, dodatkowo pojawią się tu mapy rajdowe z zaznaczonymi punktami kontrolnymi.

Jeżeli chcemy prześledzić jak to działa, to wystarczy przejrzeć archiwalne wydarzenia. Na żywo prowadzona była relacja m.in. z Poznańskiej Bimby (sledzgps.pl/events/replay/11). Odtwarzając przebieg wydarzenia widzimy przesuwające się “robaczki”, które zostawiają za sobą ślad, który może być częściowy lub całkowity. Mamy również możliwość regulowania długości śladu i prędkości powtórki. Kolory kropek i śladów przypisane są do konkretnych osób, opisanych w legendzie imionami i nazwiskami. Mamy możliwość włączania i wyłączania widoczności śladów każdej z osób.

Największym mankamentem jest stosunkowo krótki czas trzymania baterii w większości telefonów z systemem android i odbiornikiem GPS. Należy zadbać o to, żeby bateria tuż przed startem była w pełni naładowana. W większości przypadków powinno to wystarczyć na czas taki ile trwa limit czasowy na rajdzie.

Zachęcamy do przyłączenia się do zabawy w śledzenie uczestników; zawodników do zaopatrzenia się w aplikację ŚledźGPS, a kibiców do obserwowania na żywo ich zmagań. Jednocześnie przypominamy, że zdalne naprowadzanie zawodników na punkty kontrolne jest zabronione. Oczywiście zawodnicy nie mogą również korzystać z systemu GPS do nawigowania na rajdzie.

ŚledźGPS został przygotowany przez rajdkonwalii.pl team. Ekipa z Wielkopolski mocno działa w rajdowym środowisku, organizując m.in. Rajd Konwalii i Poznańską Bimbę (rajdkonwalii.pl).